Narzędzia

Polecane i sprawdzone
Hosting i strony www
Blog i narzędzia blogera
Zarządzanie zadaniami
Tworzenie szkoleń
Platformy szkoleniowe
Serwisy społecznościowe

Podcast

Często słyszę pytania z jakich programów i narzędzi używam w codziennej pracy, jak zabezpieczam ważne dane, co pomaga mi zapanować nad listą zadań, czy też czego używam do programowania, albo pisania bloga. Poniżej przedstawiam listę tych programów, narzędzi i usług, z których osobiście korzystam, albo uważam je za na tyle dobre i przydatne, że mogę je z czystym sumieniem polecić.

Polecane i sprawdzone

Cold Turkey – doskonały program dla wszystkich osób, które mają problem z koncentracją i skupieniem się na jednym zadaniu. Program po odpowiednim ustawieniu blokuje wszystkie strony internetowe i aplikacje, które mogą nam przeszkadzać w pracy. Rewelacyjny dla osób, które nie mogą się oprzeć sprawdzaniu facebooka co co 5 minut. Dostępna jest także wersja na smartfony z Androidem. I nie, nie chodzi o zimnego Turka 🙂

Dashlane – program, który przechowuje 440 haseł, jakie kiedykolwiek utworzyłem w jakiejś aplikacji albo na stronie internetowej. Pomaga nie tylko w zabezpieczaniu moich danych, ale i automatycznie loguje mnie na wszystkie strony www, dzięki czemu mogę używać bezpiecznych, unikalnych i trudnych do zapamiętania haseł, a do tego nie muszę tych haseł nawet próbować zapamiętać. Aplikacja obowiązkowa dla każdego bez wyjątku.

Hosting i strony www

Home.pl – firma, z którą związany jestem z mniejszymi bądź większymi przerwami od kilkunastu lat. Obecnie nie mam na home.pl żadnych stron internetowych, natomiast utrzymywane są tam moje domeny i jest to firma, którą zdecydowanie mogę polecić.

Zenbox – przeniosłem swoje serwisy na hosting Zenbox z czystej ciekawości, kierowany pozytywnymi opiniami. Wygląda na to, że dobra opinia Zenbox jest jak najbardziej zasłużona.

WordPress – tzw. CMS, czyli system zarządzania treścią. Dla mnie jest to podstawa mojego internetowego życia. WordPress zawiera w sobie (bądź można zainstalować) wszystkie opcje, które kiedykolwiek wpadły mi do głowy jako potencjalnie do wykorzystania.

Blog i narzędzia do jego obsługi

DIVI firmy Elegant Themes jest szablonem, z którego korzystam coraz częściej. Widać go na tej stronie i wszystkich innych moich serwisach. Polecam gorąco. Gdy poznałem DIVI, zmieniłem zdanie na temat wszystkich innych szablonów, które dawniej uważałem za doskonałe.

MailChimp – system obsługi subskrypcji (newsletter i wszelkie powiadomienia mailowe). Darmowy przy niewielkiej bazie subskrybentów.

Google Analytics – statystyki serwisów internetowych.

YOURLS – nieco zmodyfikowany przeze mnie skrypt, który wykorzystuję w dwóch celach: statystyk kliknięć-wyjść z mojej strony oraz do zarządzania linkami prowadzącymi do innych stron www. Obsługuje również linki znajdujące się w książce (jeżeli jakiś link ulegnie zmianie, nie muszę modyfikować treści książki, wystarczy poprawić link w bazie danych).

Zarządzanie zadaniami

Trello – program do organizowania wszystkiego i wszędzie. Listy zadań, mniejsze i większe projekty – ten program poradzi sobie ze wszystkim. Używam go jednak do moich własnych projektów, których nie dzielę z innymi osobami.

Nozbe – do pracy grupowej wykorzystuję Nozbe. Jest rewelacyjny. Sam nie wiem dlaczego jeszcze nie przeniosłem całego mojego archiwum z Trello do Nozbe.

Tworzenie materiałów szkoleniowych

Camtasia (Windows/Mac)- najlepszy znany mi program do tworzenie screencastów. Nie jest tani, ale moim zdaniem wart jest każdego wydanego dolara. Aplikacja wykorzystywana przez zdecydowaną większość autorów szkoleń online.

Audacity (Windows/Mac/Linux)- bezpłatny, ale bardzo rozbudowany program do nagrywania i edycji audio. Chyba najpopularniejszy program wśród trenerów i podcasterów.

Platformy szkoleniowe

Niestety wśród polskich ofert baz szkoleniowych nie ma w czym wybierać. Wszystkie wyglądają na zapomniane przez właścicieli. Mimo wszystko publikuję tutaj informacje o tych, które miałem okazję poznać (nie jest to równoznaczne z rekomendacją treści szkoleń!)

Udemy – chyba największa na świecie baza szkoleń. Serwis anglojęzyczny. Bezsprzecznie jest to nr 1 wśród stron z ofertami szkoleniowymi.

eMentor – niewielki serwis z listą polskojęzycznych szkoleń.

InterKursy – zdecydowanie większa baza szkoleń. Jest trochę ofert niedawno aktualizowanych, aczkolwiek najnowsza “aktualność” autorów jest z 2010r.

Serwisy społecznościowe

Serwisy społecznościowe to moja pięta achillesowa. Jak łatwo zauważyć tutaj albo tutaj, nie potrafię za bardzo ogarnąć tych kanałów komunikacji. Nie mniej jednak próbuję i z pomocą przychodzi mi kilka narzędzi

Hootsuite – tu mam zebrane praktycznie wszystko, co w social media siedzi. Przeglądam interesujące mnie wiadomości i publikuję swoje. Dla mnie to niezastąpiony program.

Buffer – konkurent Hootsuite, aczkolwiek skupiony na planowaniu publikacji postów.

MailChimp – wspomniany już system obsługi subskrypcji (newsletter i wszelkie powiadomienia mailowe).

Podcast

Shure SM58 – od wielu lat jest to jeden z najpopularniejszych mikrofonów. U mnie sprawdza się świetnie przy nagrywaniu podcastu.

Behringer Xenyx Q1202 USB – świetny mikser dla początkującego podcastera. Szczególnie ważna jest dla mnie możliwość podpięcia więcej, niż jednego mikrofonu i złącze USB.

Kable Proel – być może można kupić lepsze, być może dostępne są tańsze. Dla mnie te są bardzo wygodne, są dobrej jakości, dobrze wykończone i nie kosztują dużo.

Pozostałe aplikacje

Evernote – mój notatnik do wszystkiego. Archiwum sięga 2010 roku i ciągle jeszcze nie wymieniłem Evernote na żaden inny program.

Dropbox – podstawowe miejsce do przechowywania plików.

Pushbullet – doskonałe narzędzie do kopiowania danych, tekstu, linków i schowka pomiędzy komputerem, telefonem i tabletem. Nie wiem jak świat mógł funkcjonować przed stworzeniem Pushbulleta 😉

Niektóre linki są linkami afiliacyjnymi. Kliknięcie w nie nic Cię nie kosztuje, ale mi może pomóc. Nie ukrywam tego, że na blogu chcę zarobić. Jeżeli skorzystasz z linków afiliacyjnych, otrzymam drobną prowizję. Opisuję te produkty, których sam używam, albo które osobiście znam i wiem, że warto ich używać. Nie polecam produktów niesprawdzonych, nieprzetestowanych, bądź takich, o których wiem bądź podejrzewam, że ich jakość jest wątpliwa. Zachęcam Cię więc do korzystania z moich linków afiliacyjnych równocześnie prosząc o rozważne zakupy. Nie kupuj produktów, co do których nie jesteś przekonany i które nie służą osiąganiu Twoich celów.